Spółdzielnia Praktyk Wywrotowych

Anomalia oraz Forte Prenestino

wrzesień 2020

      Anomalia

      Forte Prenestino

Anomalia

Mieliśmy niedawno okazję odwiedzić naszych przyjaciół-anarchistów w Rzymie. Być może któraś z osób czytająca nasz fanpage planuje wybrać się kiedyś do Rzymu, dlatego postanowiliśmy opisać dwa ciekawe miejsca, które możecie tam odwiedzić. Dziś napiszmy o pierwszym z nich. To księgarnia, biblioteka, a zarazem anarchistyczne centrum dokumentacji „Anomalia”. Znajdziecie je w robotniczej i lewicowej dzielnicy San Lorenzo, przy ulicy dei Campani 73.

Początkowo obie inicjatywy – księgarnia i archiwum – działały samodzielnie, jednak po 1981 roku podjęto decyzję o przeniesieniu Centrum Dokumentacji Anarchistycznej z Turynu do Rzymu i połączeniu go z księgarnią. Samo Centrum Dokumentacji powstało w połowie lat 70 z inicjatywy części członków i członkiń Koła Nauk Społecznych im. E. Reclusa, aby zapobiec rozproszeniu dokumentów, doświadczeń ruchów i inicjatyw anarchistycznych i wolnościowych.

Obecnie w Centrum znajdziecie ponad 10 tys. (!) materiałów, książek, plakatów i innych dokumentów związanych z działalnością ruchu anarchistycznego.

W zbiorach znajdziecie między innymi plakat solidarnościowy z 1977 roku autorstwa Dario Fo z czasów jego aktywności w Soccorso Rosso Militante (Czerwona Pomoc), organizacji zajmującej się zapewnieniem pomocy prawnej dla robotników i działaczy politycznych. Na plakacie widnieje popularny anarchistyczny slogan „Ten śmiech was pogrzebie”.

Tuż przy wejściu do księgarni znajdziecie z kolei inny ciekawy plakat, autorstwa feministycznej grupy Donne Insubordinate (Niepodległe Kobiety). Oryginalnie powstał w Turynie w 1978 roku, widnieje na nim napis: „Ogłaszamy, że jesteśmy permanentnie w ciąży, i że pewnego dnia urodzimy potwora, mutanta, wszystko co was przeraża, ponieważ naszym pragnieniem jest zniszczenie waszego porządku”.

Anomalia nie ma swoich profili w mediach społecznościowych, ma za to swoją stronę internetową: http://www.libreriaanomalia.org/. Jeśli chcecie zamówić od nich reprodukcję któregoś z plakatów lub książki możecie to zrobić mailowo. Wysyłają również do Polski.

s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-4.jpg
Wnętrze księgarni Anomalia
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-2.jpg
Wnętrze archiwum Centrum Dokumentacji Anarchistycznej
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-5.jpg
Plakat grupy Donne Insubordinate
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-3.jpg
Plakat autorstwa Dario Fo
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-1.jpg
Szyld

Forte Prenestino

Wczoraj pisaliśmy o Libreria Anomalia, jednym z miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić w Rzymie. Link do tego wpisu znajdziecie w komentarzu pod postem. Dziś mamy przyjemność przedstawić Wam Forte Prenestino, ogromne centrum społeczne znajdujące się w XIX wiecznym forcie. Forte Prenestino znajdziecie w dzielnicy Centocelle, przy ulicy Federico Delpino 187.

Fort przejęto 1 maja 1986 roku, w jego murach znajdują się: galeria, przestrzeń kinowa i teatralna, ciemnia, pracownie sitodruku, malarstwa, rzeźbiarstwa i stolarstwa, siłownia, bar, pracownia tatuażu i piercingu, salon fryzjerski, warsztat rowerowy, sale prób dla zespołów, plac zabaw dla dzieci, herbaciarnia, biblioteka, a także przestrzeń mieszkalna. To wszystko miało szansę się tam zmieścić, dlatego że cały obiekt liczy aż 13 hektarów (!), co czyni Forte Prenestino największym centrum społecznym w Europie.

Jeśli też chcecie zagubić się w labiryncie korytarzy Forte Prenestino koniecznie odwiedźcie jeden z organizowanych tam festiwali, choćby Święto nie-pracy, które odbywa się 1 maja, czy Enotica, czyli festiwal wina. Bieżące wydarzenia możecie śledzić na fanpage'u: Eventi CSOA Forte Prenestino, w ciągu roku na pewno nie zabraknie doskonałych setów DJskich, czy rockowych i punkowych, a nawet jazzowych koncertów.

s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-13.jpg
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-9.jpg
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-8.jpg
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-7.jpg
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-6.jpg
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-12.jpg
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-11.jpg
s-p-spoldzielnia-praktyk-wywrotowych-anomalia-oraz-10.jpg


https://www.facebook.com/espewu/posts/1192325621167480 oraz https://www.facebook.com/espewu/posts/1191557844577591